Plugins - LuckyWP Table of Contents - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (142 entries)

en: Creates a table of contents for your posts and pages.
fr: Crée une table des matières pour vos publications et vos pages.

en: Separate multiple classes with spaces.
fr: Séparer plusieurs classes avec des espaces.

en: Additional CSS Class(es)
fr: Classe CSS supplémentaire

en: LuckyWP Plugins
fr: Extensions LuckyWP

en: ICU Version
fr: Version d’ICU

en: intl Version
fr: Version d’intl

en: encoded data to copy
fr: données encodées à copier

en: libXML Version
fr: Version de libXML

en: not loaded
fr: non chargé

en: DOM/XML Version
fr: Version de DOM/XML

note: translators: 1: LuckyWP Table of Contents 2: DOM (Document Object Model)
en: %1$s plugin require PHP extension %2$s to work.
fr: L’extension %1$s nécessite l’extension PHP %2$s pour fonctionner.

en: Inherit from theme
fr: Hériter depuis le thème

note: translators: User select DIV or UL/LI
en: List Markup Tags
fr: Balisage des listes

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

note: translators: %s: rel="nofollow"
en: Use %s for links
fr: Utiliser %s pour les liens

note: translators: 1: _ 2: -
en: Replace underscores %1$s with dashes %2$s
fr: Remplacer les tirets bas %1$s par des tirets %2$s

en: Convert to lowercase
fr: Convertir en minuscules

note: translators: Here, hash is a unique tracking string that is added to the URL after a # character
en: Hash
fr: URL unique

note: translators: 1: Attribute name 2: True 3: False
en: %1$s must be either "%2$s" or "%3$s".
fr: %1$s doit être soit « %2$s », soit « %3$s ».

note: translators: %s: Attribute name
en: %s is invalid.
fr: %s n’est pas valide.

note: translators: %s: Attribute name
en: %s cannot be blank.
fr: %s ne peut pas être vide.

note: translators: %s: (#lwptoc1, #lwptoc2, …)
en: Counter %s
fr: Compteur %s

note: translators: %s: LuckyWP Table of Contents
en: We are very pleased that you by now have been using the %s plugin a few days.
fr: Nous sommes très heureux de savoir que vous utilisez l’extension %s depuis quelques jours.

note: translators: %s: <!--noindex-->
en: Wrap table of contents with %s tag
fr: Englober la table des matières dans des balises %s

en: As heading without transliterate (#Example_Heading_Text)
fr: En tant que texte sans translitération (#Exemple_Titre_Texte)

note: translators: %s: 1.3)
en: The symbol will be added after numeration. For example, %s
fr: Le symbole sera ajouté après la numérotation. Par exemple, %s

en: Numeration Suffix
fr: Suffixe de numérotation

note: translators: %s: ★★★★★
en: Leave a %s plugin review on WordPress.org
fr: Laissez une évaluation de l’extension %s sur WordPress.org

en: Thank you very much!
fr: Merci bien !

en: Remind later
fr: Me le rappeler ultérieurement

en: Rate the plugin
fr: Évaluer l’extension

en: Please rate plugin. It will help us a lot.
fr: Veuillez évaluer l’extension. Cela nous aidera beaucoup.

en: Hello!
fr: Bonjour !

en: Enable TOC
fr: Activer la table des matières

en: Enable Processing
fr: Activer le traitement

en: Click "Enable Processing" for headings processing in this post.
fr: Cliquez sur « Activer le traitement » pour le traitement des titres dans cette publication.

en: Disable Processing
fr: Désactiver le traitement

en: Disable TOC
fr: Désactiver la table des matières

en: The headings will be processing in this post for use in table of contents in widget or custom shortcode.
fr: Les titres seront traités dans cet article pour être utilisés dans la table des matières dans un widget ou un code court personnalisé.

en: Show Panel "Table of Contents" in Post Types
fr: Afficher le panneau « Table des matières » dans les types de publication

en: Always for Post Types
fr: Toujours pour les types de publication

en: Processing Headings
fr: Traitement des titres

en: Skip heading by text
fr: Passer les titres par le texte

en: Skip heading by level
fr: Passer les titres par niveau

en: Skip headings
fr: Passer les titres

note: translators: %s: Asterisk symbol (*)
en: Use an asterisk %s as a wildcard to match any text.
fr: Utilisez un astérisque %s comme caractère générique pour faire correspondre tout texte.

en: Specify headings (one per line) to be excluded from the table of contents.
fr: Spécifiez les titres (un par ligne) à exclure de la table des matières.

en: By Text
fr: Par texte

en: By Level
fr: Par niveau

en: Skip Headings
fr: Passer les titres

en: As heading (#Example_Heading_Text)
fr: Comme titre (#Example_Heading_Text)

en: Center
fr: Centré

en: Right without flow
fr: À droite en dehors du flux

note: translators: Here, hash is a unique tracking string that is added to the URL after a # character
en: Hash Format
fr: Format d’URL unique

en: Misc.
fr: Divers

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Dark Colors
fr: Couleurs sombres

en: Light Colors
fr: Couleurs claires

en: Custom Value
fr: Valeur personnalisée

en: Default
fr: Par défaut

note: Description of the plugin
en: Creates a table of contents for your posts/pages. Works automatically or manually (via shortcode, Gutenberg block or widget).
fr: Crée une table des matières pour vos articles/pages. Fonctionne automatiquement ou manuellement (via un code court, un bloc Gutenberg ou un widget).

en: White
fr: Blanc

en: Right
fr: À droite

en: Left
fr: À gauche

en: None
fr: Aucun

en: Heavy
fr: Très gros

en: Extra Bold
fr: Très gras

en: Bold
fr: Gras

en: Semi Bold
fr: Semi gras

en: Medium
fr: Moyen

en: Light
fr: Fin

en: Extra Light
fr: Extra fin

en: Thin
fr: Fin

en: Bottom
fr: Bas

en: Top
fr: Haut

en: After first block (paragraph or heading)
fr: Après le premier bloc (paragraphe ou titre)

en: After first heading
fr: Après le premier titre

en: Before first heading
fr: Avant le premier titre

en: Roman numbers
fr: Chiffres romains

en: Roman numbers (nested)
fr: Chiffres romains (imbriqués)

en: Decimal numbers
fr: Nombres décimaux

en: Decimal numbers (nested)
fr: Nombres décimaux (imbriqués)

en: Without numeration
fr: Sans numérotation

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Auto Insert Table of Contents
fr: Insertion auto de la table des matières

en: Auto Insert
fr: Insertion auto

en: Visited Link Color
fr: Couleur du lien visité

en: Hover Link Color
fr: Couleur du lien au survol

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: Background Color
fr: Сouleur d’arrière-plan

en: Override Color Scheme Colors
fr: Modifier les couleurs du jeu de couleurs

en: Scroll Offset Top
fr: Décalage supérieur du défilement

en: Behavior
fr: Comportement

en: hide
fr: masquer

en: show
fr: afficher

en: Contents
fr: Contenus

en: Header
fr: Entête

en: Click "Enable TOC" for automatic add table of contents to this post.
fr: Cliquez sur « Activer la table des matières » pour ajouter automatiquement une table des matières à cette publication.

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Overridden settings:
fr: Réglages remplacés :

en: The table of contents will be automatic added to this post.
fr: La table des matières sera automatiquement ajoutée à cet article.

en: Saved!
fr: Enregistré !

en: Save
fr: Enregistrer

en: By default, items of contents will be hidden
fr: Par défaut, les éléments de contenu seront masqués.

en: Without title
fr: Sans titre

en: Enable
fr: Activer

en: If the count of headings in the post is less, then table of contents is not displayed.
fr: Si le nombre de titres dans la publication est inférieur, alors la table des matières n’est pas affichée.

en: Click to override default value
fr: Cliquez pour surcharger la valeur par défaut

en: default
fr: par défaut

en: Appearance
fr: Apparence

en: General
fr: Général

en: Customize Table of Contents
fr: Personnaliser la table des matières

en: Cancel
fr: Annuler

en: from scheme
fr: du jeu

en: Table of Contents Settings
fr: Réglages de la table des matières

en: empty
fr: vide

en: Color Scheme
fr: Jeu de couleurs

en: Items Font Size
fr: Taille de police des éléments

en: Title Font Weight
fr: Graisse de la police de titre

en: Title Font Size
fr: Taille de la police de titre

en: Float
fr: Flottant

en: Width
fr: Largeur

en: Smooth Scroll Offset Top
fr: Décalage supérieur du défilement fluide

en: Smooth Scroll
fr: Défilement fluide

en: Hide Items
fr: Masquer les éléments

en: Label Hide
fr: Libellé « Masquer »

en: Label Show
fr: Libellé « Afficher »

en: Toggle Show/Hide
fr: Permuter Afficher/masquer

en: Title
fr: Titre

en: Numeration
fr: Numérotation

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Hierarchical View
fr: Vue hiérarchique

en: Depth
fr: Profondeur

en: Minimal Count of Headings
fr: Nombre minimal de titres

note: translators: verb
en: Edit
fr: Modifier

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Settings
fr: Réglages
